İTHALAT DANIŞMANLIĞI
Özellikle ithalat işlemlerine yeni başlayacak müşterilerimizin en önemli sorununun yurt dışı piyasasına hakim, sektörü iyi bilen ve güvenilir bir ekip bulamadığını ve buna bağlı olarak bir takım sorunlar yaşadıklarını zaman zaman gözlemliyoruz..
Bu sorunlar kısaca pahalı fiyata istenen kaliteden daha düşük mallar, zamanında teslim edilemeyen mallar ve bunlara bağlı olarak da maddi zarara uğramak olarak sıralayabiliriz.
2 Continent yurt dışından İthalat yapmak ( hammadde mamül ya da yarı mamül mal getirmek ) istiyorum diyen müşterilerimizin yurt dışından getirmek istedikleri ürünler için, yurt dışındaki partnerlerimiz ile fiyat ve pazar araştırması yaparak, ürünleri yurt dışından Türkiye’deki depolarına teslim fiyatı veriyoruz.

İthalat İşlemlerinizde Neler Yapıyoruz:

1. İthalat pazarında istediğiniz ürün için satıcı firmalarla temas kuruyor, anlaşma için tercih edilen taraf ülkesinde görüşme/buluşma ortamını organize ediyor, satın alma görüşmelerini başlatıyoruz.
2. Satın alınacak ürünün tanım, spesifikasyon ve standartlarını belirleyerek İngilizcelerini hazırlıyoruz.
3. Müşteri taleplerine göre teklif veya proforma faturaları hazırlatıyoruz.
4. Ürün ile ilgili satın alma için yapılan görüşmelere sizinle beraber veya sizi temsilen katılıyor, sipariş veriyor, kontratları hazırlayıp kontrol ediyor ve nihai bağlantıyı yapıyor ve/veya yapılmasında yardımcı oluyoruz.
5. Mal kapınıza gelene kadar taşıyıcı/nakliye firmaların bulunmasında, navlun sözleşme / charter party anlaşmalarının yapılmasında, yükleme/tahliye operasyonlarında takipçi oluyoruz.
6. Bağlantı görüşmeleri esnasında yapılan ödeme (banka akreditif açılması vs gibi) işlemlerinin hazırlanmasında ve uygulanmasında yardımcı oluyoruz.
7. Akreditif açılmadan önce risk değerlendirmesi ve müşteri ile ticari yazışmaları yapıyoruz.
8. En avantajlı şekilde akreditif metninin oluşturularak açılmasını sağlıyoruz.
9. İthalat işlemi yapılıncaya kadar evrak takibi yapıyoruz.
10. İthalat gümrük işlemlerinde yurtdışından gelen evrakların kontrolünü gerçekleştiriyoruz.
11. Ticaret fuar ve sergilerde satın alınacak ürünün üreticilerine ulaşıp destek oluyor anlaşmaya göre sizinle beraber ya da sizi temsilen katılabiliyoruz.
12. Ürün numunelerini dış ülkelerdeki imalatçı firmalardan temin ediyoruz.
13. Ürün numunelerinin test edilme işlemlerinde gerektiği yerlerde yardımcı oluyoruz.
14. Satış/sipariş,ödeme, transport,gümrük vs gibi işlem belgelerini talep halinde tercüme ediyoruz.